Granit

Granit to skała mineralna, czyli składająca się z więcej niż jednego minerału. W skład granitu wchodzą kwarc, skaleń oraz mika. Należy on do skał magmowych głębinowych. Ma budowę jawnokrystaliczną, co oznacza, że jego struktura złożona z pojedynczych kryształów różnych minerałów jest widoczna gołym okiem. Granit jest na szeroką skalę stosowany w budownictwie, także do dekoracji wnętrz. Jego wygląd oraz właściwości sprawiają, że cieszy się dużym powodzeniem.

Czym jest granit?

Granit jest skałą magmową, czyli jak sama nazwa wskazuje, powstaje z magmy w głębokich warstwach ziemi. Magma stygnie tam powoli w wyniku działania wysokiego ciśnienia i temperatury. W ten sposób tworzą się skały głębinowe w postaci granitu. Długi proces tworzenia się tych skał powoduje, że mają one budowę jawnokrystaliczną. Dla porównania, skały powstające w wyniku wydostania się magmy na powierzchnię i jej szybkiego zastygnięcia mają budowę skrytokrystaliczną. Zatem swój wygląd granit zawdzięcza właśnie powolnemu krystalizowaniu się poszczególnych minerałów.

Nawet najlepiej wypolerowany i błyszczący blat kuchenny należy przed użytkowaniem zaimpregnować specjalnym impregnatem do blatów granitowych, co pozwoli na utrzymanie wyjątkowego wyglądu na długie lata.

Poddanie procesowi impregnacji powinno być regularne.

Granitowe blaty kuchenne mimo, że są wykonane z tak doskonałego materiału wymagają odpowiedniego użytkowania. Mamy tu na myśli przede wszystkim zwracanie uwagi na podstawowe zasady i nawyki, które raz wykształcone pozwolą nam uniknąć ewentualnych uszkodzeń – niezależnie od materiału z jakiego będą wykonane – granitu, marmuru czy i innego kamienia. Do takich czynności należy np. unikanie przesuwania garnków po powierzchni oraz unikanie krojenia produktów bezpośrednio na blacie bez używania specjalnej deski. Zwracając uwagę na tak podstawowe czynności sprawimy, że nasze blaty będą piękne przez wiele lat.